1924-ben két Amerikába kivándorolt olasz fejlesztette ki az első gépet a fusilli ipari gyártására. Az ipari feldolgozási technikák bevezetése tette lehetővé a tésztakészítők számára, hogy a manapság ismert spirálformát elkészítsék, és mindjárt nagy mennyiségben, a hagyományos fusillit ugyanis eredetileg szigorúan kézzel készítették. A spirális, dugóhúzó alakot úgy kapták, hogy egy tésztaszálat egy hosszú tű vagy vékony rúd köré tekertek, amelyet „ferro” néven ismernek, egy speciális, fonásra emlékeztető módszerrel. Valójában a „fusilli” név a „fuso” szóból származik, ami orsót jelent. A kézzel készített fusillik persze egészen másképp néznek ki, mint a gép által készített változatok, és ezek készítésének módja és formája régiónként némileg eltér.
A tortiglioni (a név azt jelenti, hogy csavart) a fusilli egy névváltozata (a Gentilénél kizárólag a kézzel készített változatot nevezik fusillinek). Különleges formájának köszönhetően nagy felületen képes mártást felvenni. A gyerekek egyik kedvenc tésztája.
A Gentile tészták szigorúan válogatott, olasz csúcsminőségű búzából készülnek, amely a legalkalmasabb az al dente állag eléréséhez. A Cirillo néven ismert lassú, alacsony hőmérsékletű szárítási eljárás megőrzi a különféle textúrákat és aromákat.
A kifőtt tészta arany színű, a bronzzal vágott formák olyan porózusak, mint a házi tészta.
Mihez ajánljuk?
Paradicsomos raguk, zöldségek, hideg tésztasaláták